test1


De største sejre 

DM U17 individuelt marts 2014

Dansk mester i HS: Anders Antonsen 

EM U17 Ankara 2014

Europamester i HS: Anders Antonsen

EM U19 Ankara 2013

Europamestre i HD: Kasper Antonsen og Oliver Babic 

DM Guld U15 Hold ungdom april 2013

U15 holdet: Alexandra Bøje, Alberte Spure, Natalie Mundbjerg, Thea Blixt, Jakob Godt Hansen, Alexander Høglund, Malte Ringstrøm, Nicholas Grundtvig, Fillip Tougaard.

DM ungdom individuelt marts 2013

• U13, Guld DS, Sophia Grundtvig
• U17, Guld HS, Rasmus Gemke
• U19, Guld DS, Line Kjærsfeldt
• U19, Guld HS, Mathias Mundbjerg
• U19, Guld MD, Kasper Antonsen

EM for seniorhold 15.-19. februar 2012

Guld, Rasmus Bonde
Sølv, Line Kjærsfeldt 

Senior DM 4.-5. februar 2012

Sølv DD, Line Kjærsfedt
Bronce DS, Line Kjærsfeldt
Bronce HD, Kim Astrup
Bronce HD, Rasmus Bonde 

Marts 2012: Danske Mestre 2012 ved individuelle DM

Gabriella Bøje i mixdouble i U15 sammen med Frederik Mortensen fra Odense
Emma Kjærsfeldt i damedouble i U15 sammen med Julie O. Jensen fra Lillerød
Rasmus Gemke i Herresingle i U17
Kasper Antonsen i herredouble i U19 sammen med Frederik Colberg fra Gentofte
Line Kjærsfeldt i damesingle i U19 samt i damedouble sammen med Sandra Maria Jensen fra Solrød
Mads Møller, dansk mester i U9 herresingle ved DMU 

April 2012

Danske mesterskaber for ungdomshold: AB vinder alle 3 officielle mesterskaber, dvs. i U13, U15 og U17. Samtidig bliver U9 holdet jyske mestre.

U13 holdet: Malte Ringstrøm, Nicholas Grundtvig, Alexander Nariswari, Emil Skov Larsen, Filip Tougaard, Alexandra Bøje, Sophia Grundtvig, Weilinda Wang og Alberte Spure.

U15 holdet: Rasmus Gemke, Jakob Godt Hansen, Anders Antonsen, Casper Storm, Martin Bundgaard, Cecilie Clingman, Emma Kjærsfeldt, Gabriella Bøje, Natalie Mundbjerg.

U17 Holdet: Lasse Lindvald, Mikkel Overgaard, Mads Selmer, Jakob Terkildsen, Frederik Aasted Christiansen, Josephine Frost, Cecilie Bjergen, Susan Ekelund

U9 Holdet/JM: Casper Spure, Jacob Houe Andersen, Katrine Secher, Alma Ipsen, Frederikke Haaning. 

April 2011

DM Guld til U17 holdet for 5. og sidste gang: Sara Johansen, Sofie Futtrup, Christina Dybdahl, Josephine Frost, Kasper Antonsen, Mathias Mundbjerg, Rasmus Grill, Frederik Jack, Oliver Babic

Dansk Mester i HS for U17: Kasper Antonsen
Dansk Mester i HS for U15: Anders Antonsen
Dansk mester i HD for U15: Anders Antonsen
Dansk mester i DD for U19: Line Kjærsfeldt
Dansk mester i DS for U11: Sophia Grundtvig
Dansk mester i DD for U11: Sophia Grundtvig

EM guld i MD i U19: Line Kjærsfeldt (med Kim Astrup, Ikast)

8-nations: Guld U15 HS: Rasmus Gemke
8-nations U15 hold: Anders Antonsen, Rasmus Gemke, Gabriella Bøje
6-nations Guld i HS U17: Mathias Mundbjerg
6-nations Guld i HD U17: Kasper Antonsen og Mathias Mundbjerg 

Oktober 2010

Semifinaleplads til French Open Super Series, Mads Conrad.  

September 2010

2 guld, 2 sølv og 2 broncemedaljer til AB , Aarhus Badmintonklub, ved årets Senior Grand Prix i Århus.

April 2010

Bronce i DD ved UVM i Mexico for U19: Line Kjærsfeldt
Dansk Mester i DS og Mix for U 11: Alexandra Bøje

3 gange DM guld ved Hold DM for ungdom:

U11 holdet: Weilinda Wang, Sophia Grundtvig, Alberte Spure, Alexandra Bøje, Christoffer Børsen, Alexander Nariswari, Filip Tougaard, Nicholas Grundtvig, Malte Ringstrøm

U13 holdet: Emma Kjærsfeldt, Cecilia Grønbech, Cecilie Clingman, Gabriella Bøje, Rasmus Gemke, Mads Emil Rasmussen, Jakob Godt, Martin Bundgaard, Frederik Thomsen, Casper Storm

U17 holdet: Line Kjærsfeldt, Sara Johansen, Sofie Futtrup, Christina Dybdahl, Kasper Antonsen, Mathias Mundbjerg, Rasmus Grill, Frederik Jack, Oliver Babic og Jesper Andersen

Marts 2010

AB rykker op i 1.division: Mats Bue, Jacob Jørvad, Flemming Quach, Jan Stig Andersen, Thomas Råhlin, Kasper Antonsen, Jakob Overgaard, Line Rømer, Line Kjærsfeldt, Tine Høj, Dorte Krogh.

Dansk Mester i DD for U19: Line Kjærsfeldt
Dansk Mester i HS for U17: Kasper Antonsen
Dansk Mester i HS for U13: Casper Storm
Dansk Mester i Mix for U13: Gabriella Bøje
Dansk Mester i DD for U13: Cecilie Clingman

November 2009

Europamestre for U17 Hold (6-nations): Kasper Antonsen, Line Kjærsfeldt, Mathias Mundbjerg

EM sølv i Mix: Kasper Antonsen
EM bronce i DS: Line Kjærsfeldt
EM bronce i HD: Kasper Antonsen/Mathias Mundbjerg

April 2009

DM Guld i HD for U11: Jacob Godt Hansen
EM Guld i DS: Anne Hald Jensen

Marts 2009

Dansk Mester i U13 HS: Anders Antonsen
Dansk Mester i U13 Mix: Anders Antonsen
Dansk Mester i U15 HS: Kasper Antonsen
Dansk Mester i U15 Mix: Line Kjærsfeldt/Kasper Antonsen
Dansk Mester i U15 DD: Line Kjærsfeldt

Danske Mestre for U15 Hold: Line Kjærsfeldt, Sara Johansen, Sofie Futtrup, Christina Dybdahl, Kasper Antonsen, Jacob Mortensen, Mathias Mundbjerg, Rasmus Grill og Jesper Andersen.

Danske Mestre for U13 hold: Emma Kjærsfeldt, Cecilia Grønbech, Cecilie Clingman, Gabriella Bøje, Rasmus Gemke, Anders Antonsen, Mads Emil Rasmussen, Jakob Godt, Martin Bundgaard, Casper Storm

Februar 2009

Europamestre for U15 Hold: Line Kjærsfeldt, Rasmus Grill, Mathias Mundbjerg, Kasper Antonsen

Europamester i DS: Line Kjærfeldt
Europamester i HS: Kasper Antonsen
Europamester i HD: Kasper Antonsen/Mathias Mundbjerg
Europamester i Mix: Mathias Mundbjerg
Europamester i DD: Line Kjærsfeldt
Dansk Mester i DD for U19: Anne Hald Jensen

April 2008

Danske Mestre for U15 Hold: Line Kjærsfeldt, Sara Johansen, Sofie Futtrup, Christina Dybdahl, Kasper Antonsen, Mathias Mundbjerg, Rasmus Grill og Jesper Andersen.

April 2007

Danske Mestre for U13 Hold: Jesper Andersen, Mathias Mundbjerg, Kasper Antonsen, Lasse Lindvald, Mathias Edslev, Rasmus Grill, Frederik Jack, Sara Johansen, Line Kjærsfeldt, Christina Dybdahl, Sofie Futtrup og Josephine Frost.

April 2005

Europamester i HD og i MD for U19: Rasmus Bonde

Februar 2005

Dansk mester U19 (mix eller HD ?): Rasmus Bonde

Kontakt

Aarhus Badminton
Dyrehavevej 1-7
8000 Aarhus C

Halinspektøreren, Tonny Antonsen
Træffes på: 21426964
Cookies